PL EN RU

Wspomnienie o śp. Profesorze Marianie Górskim

Ze smutkiem informujemy, że 23 maja 2022 r. w wieku 73 lat odszedł Profesor Marian Górski, dziekan Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego w latach 1990-1996, a także przez blisko 30 lat kierownik Katedry Systemów Finansowych Gospodarki a wcześniej Zakładu Bankowości i Rynków Finansowych

 

Odszedł znakomity ekonomista, mentor finansistów, lubiany przez współpracowników, ceniony i szanowany nauczyciel, któremu zawsze na sercu leżało dobro studentów i Uniwersytetu, który tworzył Wydział Zarządzania, m.in. w latach 90., reformując programy studiów.

 

Jako dziekan Profesor Marian Górski wprowadził Dyplomowe Studia Menedżerskie i dwuletnie Magisterskie Studia Menedżerskie, uruchomił w 1992 r. we współpracy z University of Illinois (USA) Program Executive MBA, zajmujący rokrocznie pierwsze miejsce w polskich rankingach studiów tego typu.

 

Profesor Marian Górski wszystkie insygnia naukowe odbierał na Uniwersytecie Warszawskim, od tytułu magistra, przez stopień doktora i doktora habilitowanego, aż po tytuł profesora nauk ekonomicznych, który otrzymał w 2007 r. Przez ponad 50 lat Profesor Marian Górski pracował naukowo i niestrudzenie uczył kolejne pokolenia studentów.

 

Profesor Marian Górski pogłębiał wiedzę oraz prowadził badania naukowe w prestiżowych ośrodkach zagranicznych, m.in. jako stypendysta programów amerykańskich i fundacji Humboldta (Uniwersytet Carleton, Kanada; Uniwersytet w Hamburgu, Niemcy; Kellog’s School of Northwestern University, USA; Wharton School of Pennsylvania University, USA).

 

Na Wydziale Zarządzania i Uniwersytecie Warszawskim Profesor Marian Górski piastował liczne ważne funkcje, na Wydziale był m.in. kierownikiem studiów doktoranckich i przewodniczącym komisji programowej, na Uniwersytecie zaś przez długie lata zasiadał w senackich komisjach ds. strategii finansowej oraz ds. budżetu i finansów, której również przewodniczył.

 

W 1981 r., wówczas jeszcze jako doktor, profesor Marian Górski zaangażował się czynnie w ruch Solidarność, został wybrany do Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność na Uniwersytecie Warszawskim.

 

Profesor Marian Górski wydał ok. 100 prac w Polsce i za granicą, na które składają się publikacje naukowe oraz raporty, analizy i ekspertyzy. Jego książka „Rynkowy System Finansowy”, wydana nakładem PWE, została szeroko doceniona na polskich uczelniach i doczekała się 4 wydań (ostatnie z 2018 r.). Prace naukowe Profesora Marian Gorskiego koncentrowały się na makroekonomii, ekonomii porównawczej, systemie finansowym, rynkach kapitałowych, bankowości i polityce pieniężnej. Znalazły też zastosowanie w praktyce gospodarczej.

 

Profesor Marian Górski tworzył polski system finansowy i sektor bankowy. W latach 90. XX wieku i pierwszej dekadzie XXI wieku, był członkiem i przewodniczącym kilku rad nadzorczych, m.in. Banku Zachodniego WBK (teraz Santander), CORA Garwolin, Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego WARTA. W latach 2013-2017 był delegowanym przez Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) członkiem Rady WIBOR.

 

Profesor Marian Górski aktywnie uczestniczył w transformacji gospodarczej lat 90. Brał udział w procesach prywatyzacyjnych i restrukturyzował polskie przedsiębiorstwa. Na zlecenie Ministra Przemysłu i Handlu przygotował m.in. raporty o skutkach społeczno-ekonomicznych utworzenia Specjalnych Stref Ekonomicznych oraz projekt utworzenia Agencji Techniki i Technologii specjalizującej się we wspieraniu w imieniu państwa inwestycji typu venture capital.

 

Z okazji 70. urodzin Profesora Mariana Górskiego Wydział Zarządzania UW opublikował jubileuszową monografię naukową pt. „System finansowy w multiperspektywie”, w której szczegółowo opisano życiorys i dokonania Profesora Mariana Górskiego.

 

Oprócz artykułów naukowych, laudacji i listów gratulacyjnych, w monografii znalazły się również wspomnienia i notki wielu osób, które miały okazję spotkać się i współpracować z Profesorem Marianem Górskim (monografia dostępna pod linkiem)

 

Panie Profesorze,

będzie nam brakowało Pana wiedzy, charyzmy i humoru.

 

Pogrążeni w smutku,

 

Dziekan Wydziału Zarządzania,

pracownicy Katedry Systemów Finansowych Gospodarki

oraz cała społeczność Wydziału Zarządzania UW

 

Uroczystość ukończenia studiów 2022

15 lipca 2022 r. odbędzie się uroczysta gala z wręczeniem pamiątkowych listów gratulacyjnych absolwentom studiów licencjackich, magisterskich i podyplomowych WZ UW. Zapraszamy do udziału wszystkich chętnych.

więcej
Nowa książka dra Mateusza Gajdy

Z przyjemnością informujemy, że dr Mateusz Gajda wydał nową książkę pt. „Przemoc w pracy. Środki ochrony prawnej i metody przeciwdziałania”. Autor poddaje analizie przepisy polskiego prawa związane z przeciwdziałaniem przemocy w pracy, a także podaje liczne praktyczne porady dla pracodawców zainteresowanych podjęciem walki z przemocą w miejscu zatrudnienia.

więcej
Obejrzyj tutoriale i aplikuj na studia z łatwością!

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z filmami rekrutacyjnymi, przygotowanymi przez Biuro ds. Rekrutacji UW.
Przedstawiamy cztery tutoriale, które w prosty i czytelny sposób omawiają ścieżkę rekrutacji na studia – od założenia konta w systemie Internetowej Rekrutacji Kandydatów UW po złożenie wymaganych dokumentów.

więcej
Ranking Szkół Wyższych Perspektywy przygotowuje Fundacja Edukacyjna „Perspektywy”

Uniwersytet Warszawski został oceniony jako najlepsza uczelnia akademicka w Polsce – według najnowszego rankingu „Perspektyw”. Uzyskaliśmy wskaźnik  rankingowy na poziomie 100 procent, natomiast  drugą pozycję zajął Uniwersytet Jagielloński ze wskaźnikiem - 99,4 procent. Na trzeciej pozycji uplasowała się Politechnika Warszawska (wskaźnik - 84 proc.). Czwarte miejsce ex aequo zajęły Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.

więcej
XVII Konkurs Project Master

Zapraszamy do udziału w XVII Edycji Konkursu Project Master na najlepszą pracę licencjacką, magisterską, podyplomową i doktorską w dziedzinie zarządzania projektami.

więcej
Zapraszamy na gościnny wykład dot. venture capital relations

Zapraszamy na wykład otwarty prof. A. Tatarynowicza z Singapore Management University (SMU) pt. „Research at the Intersection of Venture Capital Relations and Interorganizational Networks” w dniu 29 czerwca w godz. 11.30-13.00 w Sali A 207.

więcej
Konkurs na zatrudnienie adiunkta w Katedrze Przedsiębiorczości i Systemów Zarządzania.

Dziekan WZ UW ogłasza konkurs na zatrudnienie adiunkta w Katedrze Przedsiębiorczości i Systemów Zarządzania.

więcej
Dr Laura Zoboli nagrodzona stypendium Marii Skłodowskiej-Curie

Z radością informujemy, że dr Laura Zoboli z Samodzielnego Zakładu Europejskiego Prawa Gospodarczego WZ UW została nagrodzona prestiżowym stypendium Marii Skłodowskiej-Curie (MSCA) Komisji Europejskiej.

więcej
Zapraszamy na konferencję „Informatyka w Zarządzaniu”

Zapraszamy na współorganizowaną przez WZ UW VIII Konferencję „Informatyka w Zarządzaniu”, która odbędzie się w dniach 1-2 grudnia 2022 we Wrocławiu, na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

więcej
Warsztaty z procesu badawczego dla Urzędu m.st. Warszawy

Na WZ UW trwa cykl warsztatów dotyczących procesu badawczego i analizy danych w ramach projektu prowadzonego z Urzędem m.st. Warszawy. Celem warsztatów jest szybka diagnoza problemów miasta i tworzenie skutecznych rekomendacji ich rozwiązania.

więcej
Konkurs na najlepszą pracę z zakresu marketingu, handlu i konsumpcji

Zapraszamy do udziału w VIII ogólnopolskim konkursie im. prof. Romana Głowackiego, na najlepszą pracę magisterską/licencjacką z zakresu marketingu, handlu i konsumpcji.

więcej
Trwa rekrutacja na studia. Wybierz kierunek dla siebie!

Trwa rekrutacja na studia licencjackie, magisterskie, podyplomowe, a takze do programu International Business Program, Global MBA, Master in Food Systems oraz Executive MBA.

więcej
EFMD Global
EQUIS1
Uniwersytet Warszawski
PRME
Ceeman
HR Excellence in Research
Eduniversal ranking
Eduniversal
Ministerstwo Nauki
Polska Komisja Akredytacyjna

© Copyright: Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego

ul. Szturmowa 1/3, 02-678 Warszawa
tel: +48 22 55 34 002, fax: +48 22 55 34 001; mail: wz@wz.uw.edu.pl

NIP: 525-001-12-66

 

Administratorem strony jest Sekcja Informacji i Promocji WZ UW

 

 

projekt: VisualTeam Logowanie dla pracowników