Interdyscyplinarność wpisana jest w prowadzony na Wydziale Zarządzania Program EIT Education Master in Food System. Międzynarodowi studenci ucząc się na dwuletnich studiach magisterskich, jeden semestr uczą się na Wydziale Zarządzania.

I w sumie nic w tym szczególnego, gdyby nie fakt, że aby zapewnić im wysoki poziom edukacji, dopasowany do ich zainteresowań (Żywność i Rolnictwo) nasz Wydział nawiązał współpracę z Wydziałem Biologii i pod profesjonalnym okiem dr Julii Pawłowskiej i mgr Grzegorza Ostrowskiego nasi studenci testowali innowacyjne technologie z dziedziny żywności, aby przygotować dla nich plan komercjalizacji w kolejnych latach. Zobaczcie jaki to był dzień w laboratorium Wydziału Biologii: https://clipchamp.com/watch/FlrAMvwRu48

Interdisciplinary education is an integral part of the EIT Education Master in Food System program offered by the Faculty of Management. International students pursuing their two-year master’s degree spend one semester at the Faculty of Management.

While this may seem routine, it takes on a special significance when considering that, to provide a high-quality education tailored to their interests in Food and Agriculture, our Faculty has established a partnership with the Faculty of Biology. Under the professional guidance of Dr. Julia Pawłowska and Mr. Grzegorz Ostrowski, our students have been testing innovative food technologies, aiming to develop commercialization plans in the coming years. Witness the exciting day our students had at the Faculty of Biology’s laboratory.