Rekrutacja na wyjazdy w ramach umów bilateralnych w roku 2023/2024
LISTA aktywnych umów bilateralnych
Deadline przesłania dokumentów:
Adres, na który należy przesłać komplet dokumentów: m.wyka@uw.edu.pl (pan Michał Wyka)
Ewentualne pytania proszę kierować na adres: outgoing@wz.uw.edu.pl
Wymagane dokumenty:
- CV w języku polskim
- List motywacyjny w języku angielskim
- średnia za rok ……….. (semestr zimowy i letni) oraz informacja o posiadanych warunkach (zaświadczenie wystawiane przez dziekanat, koniecznie z pieczątką)
- oświadczenie o wyborze uczelni
- oświadczenie o znajomości regulaminu
- zaświadczenie o znajomości języka angielskiego (dowolna forma: certyfikaty, lektoraty, egzaminy, zaświadczenia z kursów, itp. Formularz z naszej strony NIE musi być wykorzystamy)
- zgoda na przetwarzanie danych osobowych
Formularze są dostępne tutaj.
Dodatkowe dokumenty (można przedstawić maksymalnie dwa):
- Oficjalny certyfikat języka angielskiego (TOEFL, IELTS, certyfikaty British Council) (max 1 punkt)
- List rekomendacyjny od pracodawcy/wykładowcy/samorządu studenckiego (max 1 punkt)
Ocena dokumentów jest przeprowadzona w następujący sposób:
- Średnia x 2 + punkty przyznane za dodatkowe dokumenty (maksymalny wynik to 12)
Rekrutacja – ogólne informacje
Rekrutacja na wyjazdy w ramach umów bilateralnych na Wydziale Zarządzania UW jest przeprowadzana raz w roku (na wszystkie wyjazdy: te w semestrze zimowym, letnim i całoroczne) i odbywa się na przestrzeni lutego i marca.
W zależności od liczby kandydatów rekrutacja odbywa się w jednym (złożenie dokumentów) lub w dwóch etapach (złożeniem dokumentów i rozmowa po angielsku).
Poniżej znajdują się przydatne informacje dotyczące rekrutacji:
Przed przystąpieniem do rekrutacji:
- Studia za granicą to niezwykła przygoda, ale należy się do niej odpowiednio przygotować: zarówno pod względem informacyjnym, jak i finansowym.
- Umowy bilateralne gwarantują brak opłat za studia, ale zazwyczaj nic więcej, co oznacza, że konieczne będzie posiadanie dodatkowych środków – w ilości zależnej od planów własnych i temperamentu 🙂
- Zapoznaj się z listą umów podpisanych przez WZ UW (dostępną tutaj lub w: Rekrutacja>Lista umów).
- Każda uczelnia jest jak „państwo w państwie” i rządzi się swoimi prawami. Dlatego konieczne jest zebranie szczegółowych informacji, m.in. o: datach rozpoczęcia i zakończenia semestrów (mogą być diametralnie różne od tych na UW), dostępności akademików, języku w jakim odbywają się zajęcia, wymaganych dokumentach (zakwalifikowanie na WZ nie jest końcem, lecz początkiem tej pięknej drogi – zazwyczaj trzeba jeszcze przekazać dokumenty do uczelni zagranicznej lub zarejestrować się online), etc.
- Poszukiwania powyższych informacji należy rozpocząć na stronach poszczególnych uczelni zagranicznych. My szczególnie polecamy krótkie ankiety wypełniane przez naszych wuzetowych studentów po powrocie ze stypendium – pytamy w nich o języki, koszty, formalności, opinie i prosimy o zostawienie adresu mailowego w razie zgody na kontakt. Jest to bezcenne źródło informacji! J Ankiety te dostępne są w pokoju C218, w godzinach 9-16, od poniedziałku do piątku – można je czytać na miejscu, można je zabrać na korytarz…
- Koniecznie zapoznaj się z regulaminem postępowania rekrutacyjnego (tutaj lub w: Ogólne informacje).
- Podejmij przemyślaną decyzję – w ten sposób zwiększysz swoje szanse na udany wyjazd i super przygodę!
W trakcie rekrutacji:
- Koniecznie zapoznaj się z terminarzem rekrutacji, kryteriami i listą wymaganych dokumentów!
- Kluczową kwestią jest dostarczenie kompletu dokumentów w wymaganej formie, we wskazanym miejscu i właściwym czasie. Aplikacje niekompletne nie są rozpatrywane. Nie ma możliwości dostarczenia żadnych dokumentów po terminie.
- Zadbaj o podanie aktualnych danych – imię i nazwisko (to raczej nie sprawia problemu), ale także adres mailowy i numer telefonu.
- Wąskim gardłem jest uzyskanie zaświadczenia o wysokości średniej, ponieważ musi ją wyliczyć i potwierdzić dziekanat. Dlatego nie warto z tym czekać na ostatnią chwilę – można się po nią zgłosić nawet przed ogłoszeniem o rozpoczęciu rekrutacji – średnia wyliczana jest za poprzedni rok akademicki (lub dwa ostatnie zakończone semestry w przypadku, gdy ktoś był na urlopie dziekańskim), więc od października nic się już w tym obszarze nie zmienia 🙂
Sytuacja może być bardziej skomplikowana w przypadku osób, które ukończyły studia licencjackie na wydziale innym niż WZ – należy się wtedy skontaktować z „tamtym” dziekanatem i wydobyć stosowne zaświadczenie.
Komisja nie wylicza średnich na podstawie transkryptów ani suplementów.
Pamiętaj, że to być średnia za 2 ostatnie semestry, a nie z całego toku studiów.
Po ogłoszeniu wyników:
- Sprawdź ogłoszenia na stronie WZ – zarówno wstępna lista zakwalifikowanych osób, jak i jej ostateczna wersja pojawiają się natychmiast po zakończeniu posiedzenia komisji rekrutacyjnej.
- Po zgłoszeniu Twojej kandydatury uczelni zagranicznej możesz się kontaktować z tamtejszym koordynatorem – nie rób tego wcześniej, bo uczelnia nie wie jeszcze kim jesteś J Upewnij się co do wymaganych dokumentów i terminów i działaj!
- Jeśli w ostatniej chwili zmienisz zdanie i nie chcesz nigdzie jechać – zgłoś to jak najszybciej koordynatorowi.
Lista umów bilateralnych
Poniżej znajduje się lista umów bilateralnych zawartych przez Wydział Zarządzania UW.
W przypadku tych umów studenci nie otrzymują żadnego dofinansowania, ale są zwolnieni z kosztów studiów (tuition).
Studenci WZ UW mogą także aplikować w ramach umów ogólnouniwersyteckich: