• Polski
  • English

Opis 

Kierunek: Finanse cyfrowe
Studia II stopnia, dzienne

Profil: ogólnoakademicki

Dziedzina: nauki społeczne

Dyscypliny: nauki o zarządzaniu i jakości, ekonomia i finanse, nauki prawne

Dyscyplina wiodąca: ekonomia i finanse

Możliwości zatrudnienia 

Absolwent tego kierunku będzie mógł podjąć pracę m.in. w:

  • instytucjach sektora finansowego, w tym w fintechach, bankach i instytucjach płatniczych,
  • instytucjach sektora publicznego (np. administracji rządowej),
  • start-upach,
  • przedsiębiorstwach sektora niefinansowego z różnych branż i o różnej skali działalności, w tym w sektorze MŚP – zarówno produkcyjnych, jak i usługowych,
  • spółkach technologicznych, w tym w globalnych gigantach technologicznych (tzw. bigtechach).

Absolwent kierunku Finanse Cyfrowe będzie posiadał szeroką wiedzę z zakresu kluczowych zagadnień finansów cyfrowych oraz zastosowania nowoczesnych technologii w celu zwiększenia efektywności procesów finansowych i organizacyjnych. Będzie rozumiał wpływ otoczenia zewnętrznego, regulacji prawnych oraz praktycznych uwarunkowań funkcjonowania zarówno małych podmiotów gospodarczych, jak i międzynarodowych korporacji. Będzie świadomy konieczności monitorowania zmian legislacyjnych w tych obszarach oraz ciągłego doskonalenia umiejętności praktycznych, w tym w zakresie narzędzi informatycznych.

Cele programu studiów: 

Celem kierunku Finanse Cyfrowe jest przygotowanie studentów do wyzwań nowoczesnej gospodarki cyfrowej oraz dynamicznie zmieniającego się świata finansów. Program odpowiada na potrzeby rynku, pracodawców oraz oczekiwania pokoleń Z i Alfa, kładąc nacisk na zdobycie wiedzy i praktycznych umiejętności niezbędnych w gospodarce opartej na nowych technologiach, takich jak sztuczna inteligencja (AI), chmura obliczeniowa, technologia blockchain i DLT.

W ramach zajęć studenci poznają m.in.: zaawansowane finanse cyfrowe, inwestycje, podatki, zarządzanie finansami i ryzykiem, prawo finansowe, AI w finansach, R i Python, rachunkowość zarządczą, Excel i Power BI, prezentacje i wystąpienia publiczne, marketing usług finansowych, ocenę serwisów bankowych i zarządzanie projektami.

Przedmioty do wyboru pozwolą studentom rozwijać się w takich obszarach jak: zielone finanse, cyberbezpieczeństwo, bankowość centralna i CBDC, obrót gotówkowy w erze cyfrowej, zachowania konsumentów, prawo spółek, open finance, DeFi, monetary economics, czy empirical research in payments.

Program łączy nowoczesne akademickie podejście z zajęciami praktycznymi w formie konwersatorium, warsztatów i ćwiczeń oraz bliską współpracą z biznesem. Studenci będą korzystać z nowoczesnych narzędzi (Excel, SPSS, R, Python, ChatGPT, Copilot, Gemini i inne), z możliwością uzyskania specjalistycznych certyfikatów. Kładziemy nacisk na rozwój kompetencji etycznych, społecznych i przedsiębiorczych.

Dodatkowe możliwości to udział w Dniach Karier, networkingu, konkursach zewnętrznych (np. TechMinds PwC) i kontakt z partnerami Wydziału Zarządzania UW.