W dniu 16 lutego 2025 roku grupa uczestników studiów podyplomowych Zarządzanie na rynku dzieł sztuki w ramach zajęć miała wyjątkową okazję uczestniczyć w oprowadzaniu po wystawie „Andrzej Wróblewski (1927-1957) In the First Person”, które poprowadziła kuratorka Anna Muszyńska.

Wystawa ta, będąca wydarzeniem towarzyszącym 60. Międzynarodowej Wystawie Sztuki – La Biennale di Venezia, prezentuje monograficzny przegląd twórczości jednego z najważniejszych polskich malarzy II połowy XX wieku.

Podczas spotkania uczestnicy studiów podyplomowych mieli okazję zgłębić życie i twórczość Wróblewskiego, którego prace odzwierciedlają doświadczenia wojenne, przesiedlenia oraz poczucie straty. Kuratorka zwróciła uwagę na kluczowe serie dzieł artysty, takie jak „Chłopiec z rzeźbą”, „Pan Prezydent”, „Męczeństwo Matek”, „Garbata we wnętrzu” i „Plaża”, które ukazują jego unikalne podejście do realizmu i awangardy.

Dzięki wnikliwym komentarzom kuratorki wystawy Anny Muszyńskiej, uczestnicy mogli lepiej zrozumieć kontekst historyczny i artystyczny prac Andrzeja Wróblewskiego oraz jego wpływ na współczesną sztukę polską. Spotkanie to stało się inspirującą lekcją, ukazującą, jak osobiste doświadczenia artysty mogą kształtować uniwersalne przesłania w sztuce.

Więcej informacji o artyście oraz wystawie https://starakfoundation.org/pl/kolekcja/f/34 oraz https://www.andrzejwroblewski.pl/.

Na wystawie zaprezentowane są tylko obrazy z kolekcji Anny i Jerzego Staraków.



Wystawa czynna jest od 28 grudnia 2024 r. do 4 maja 2025 r.
Kurator: Ania Muszyńska
Spectra Art Space
Bobrowiecka 6, Warszawa
https://starakfoundation.org/pl/spectra/news/andrzej_wroblewski_ja_jeden_z_wielu