Studia drugiego stopnia „Doradztwo inwestycyjne” mają na celu wykształcenie absolwenta posiadającego wiedzę i znającego w stopniu pogłębionym zagadnienia w zakresie doradztwa inwestycyjnego oraz podejmowania decyzji inwestycyjnych na rynkach finansowych odnoszących się do dyscypliny ekonomia i finanse jak i w dyscyplinach uzupełniających, takich jak: nauki o zrządzaniu oraz nauki prawne.
Celem programu jest wykształcenie absolwenta, który ma wiedzę o zasadach tworzenia i rozwoju różnych form przedsiębiorczości, gotowego do działania w sposób przedsiębiorczy w wymiarze krajowym i globalnym. Program ma na celu wykształcenie absolwenta posiadającego umiejętności i kompetencje do rozpoznawania, diagnozowania i rozwiązywania złożonych i nietypowych problemów związanych z decyzjami zarządczymi w organizacji.
Studia mają na celu rozwijanie umiejętności samodzielnego jak i zespołowego przygotowania opracowań dotyczących m. in. inwestowania na rynkach finansowych, podejmowania decyzji inwestycyjnych, modelowania rynków finansowych, zarządzania finansami podmiotów finansowych i niefinansowych oraz skutecznego ich komunikowania w języku polskim i angielskim. Celem programu jest również przygotowanie absolwenta do samodzielnego uczenia się oraz aktualizowania wiedzy, wspierania innych w tym zakresie, przygotowanego go do przestrzegania i rozwijania zawodowych standardów etycznych.
Absolwent kierunku „Doradztwo inwestycyjne” posiadać będzie szeroką wiedzę z zakresu kluczowych zagadnień w zakresie podejmowania decyzji inwestycyjnych (wg regulacji prawa krajowego i międzynarodowego), zarządzania finansami. Będzie wyposażony także w wiedzę z obszaru analizy i wyceny obligacji, innych instrumentów dłużnych, instrumentów udziałowych, pochodnych, zarządzania portfelem inwestycyjnym, zarządzania ryzykiem finansowym i modelowania ryzyka kredytowego, zarządzania finansami i inwestycji finansowych, zarządzania danymi rynkowymi i modelowania rynków finansowych oraz rachunkowości. Będzie miał świadomość potrzeby monitorowania zmian legislacyjnych ww. obszarach, doskonalenia umiejętności praktycznych, w tym w zakresie narzędzi informatycznych przydatnych w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.
Student ma możliwość wyboru przedmiotów kierunkowych, które oferowane są w języku polskim oraz w języku angielskim. Przedmioty te cechuje pogłębienie określonych zagadnień z obszaru rynku kapitałowego, finansów, będące rozwinięciem i pogłębieniem przedmiotów kierunkowych obowiązkowych. Do przykładowych przedmiotów należą: Aspekty behawioralne w podejmowaniu decyzji na rynku finansowym, Zarządzanie instrumentami finansowymi na rynku towarowym i energetycznym, Analiza techniczna, Analiza fundamentalna, Zarządzanie funduszami inwestycyjnymi, Analiza ekonomiczna instytucji finansowych, Przestępstwa giełdowe i przeciwdziałanie praniu pieniędzy, Machine Learning w finansach. W języku angielskim natomiast: Green finance, Investment banking, International Banking, International Finance. W ramach tego modułu można dokonać wyboru przedmiotów obejmujących zagadnienia będące w spektrum zainteresowania.
Zajęcia oferowane w ramach kierunku „Doradztwo inwestycyjne” mają charakter wykładowy, ćwiczeniowo-warsztatowy i odbywają się w salach komputerowych oraz dydaktycznych.