Kierunek: Zarządzanie finansami i rachunkowość Studia I stopnia, wieczorowe
Profil ogólnoakademicki Dziedzina: nauki społeczne Dyscypliny: nauki o zarządzaniu i jakości, ekonomia i finanse, nauki prawne Dyscyplina wiodąca: nauki o zarządzaniu i jakości
Cele programu studiów:
Studia pierwszego stopnia na kierunku Zarządzanie finansami i rachunkowość mają na celu wykształcenie absolwenta znającego metodologię badań i terminologię w zakresie dyscypliny nauki o zarządzaniu i jakości oraz w dyscyplinach uzupełniających, jak ekonomia i finanse, nauki prawne oraz w szczególności, dla zarządzania finansami i rachunkowości. Celem programu jest przekazanie wiedzy o podstawowych zasadach tworzenia i rozwoju różnych form przedsiębiorczości i przygotowanie absolwenta do działania w sposób przedsiębiorczy. Studia mają wykształcić absolwenta posiadającego umiejętności i kompetencje do rozpoznawania, diagnozowania i rozwiązywania problemów związanych z decyzjami finansowymi w organizacji i zarządzaniem instytucjami oraz do określenia wpływu otoczenia: technologicznego, społecznego, politycznego, prawnego, ekonomicznego i ekologicznego, na decyzje finansowe, funkcjonowanie organizacji i całej gospodarki. Celem programu jest wykształcenie absolwenta posiadającego umiejętności samodzielnego i zespołowego przygotowania opracowań, dotyczących zarządzania finansami w organizacjach, rachunkowości, zarządzania instytucjami finansowymi i strategii instytucji finansowych oraz komunikatywnego ich przedstawiania w języku polskim i angielskim. Studia przygotują do samodzielnego uczenia się i aktualizowania wiedzy oraz do przestrzegania zawodowych standardów etycznych.
Sylwetka absolwenta
Absolwent w zakresie wiedzy:
Posiada wiedzę o teoriach i praktykach związanych z zarządzaniem finansami i rachunkowością oraz ich miejscu w systemie nauk społecznych, jej przedmiotowych i metodologicznych powiązaniach z dyscyplinami naukowymi. Postrzega zarządzanie finansami i rachunkowość jako naukę interdyscyplinarną.
Zna i rozumie terminologię i metodologię badań w zakresie zarządzania finansami i rachunkowości oraz w dyscyplinach uzupełniających (zarządzanie, ekonomia, nauki prawne).
Ma wiedzę o zasadach, procedurach i praktykach dotyczących działalności finansowej różnych typów organizacji.
Zna teorie i praktyki wykorzystywane do rozpoznawania, diagnozowania i rozwiązywania problemów związanych z zarządzaniem finansami w organizacjach, z rachunkowością, zarządzaniem instytucjami finansowymi i strategiami instytucji finansowych.
Ma wiedzę o funkcjonowaniu organizacji, o jej różnorodnych typach, celach, strukturach, operacjach (funkcjach, aktywnościach), kulturach oraz relacjach z otoczeniem.
Zna i rozumie regulacje prawne, teorie i modele ekonomiczne, dotyczące funkcjonowania organizacji i całej gospodarki.
Zna techniki analizowania wpływu otoczenia zewnętrznego na decyzje finansowe w organizacjach, funkcjonowanie organizacji i całej gospodarki.
Zna metody i narzędzia, w tym techniki pozyskiwania, analizy i ochrony danych (informacji), potrzebnych do podejmowania decyzji finansowych w organizacjach.
Zna i rozumie podstawowe pojęcia oraz zasady z zakresu ochrony własności przemysłowej i prawa autorskiego oraz konieczność zarządzania zasobami własności intelektualnej.
Ma wiedzę o podstawowych zasadach tworzenia i rozwoju różnych form przedsiębiorczości.
Absolwent w zakresie umiejętności:
Potrafi prawidłowo interpretować zjawiska społeczne, polityczne, prawne, ekonomiczne, technologiczne i ich wpływ na decyzje finansowe, funkcjonowanie organizacji i całości gospodarki.
Analizuje proponowane rozwiązania konkretnych problemów finansowych związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstw i proponuje w tym zakresie odpowiednie rozstrzygnięcia.
Potrafi samodzielnie analizować rzeczywiste sytuacje decyzyjne oraz dokonywać wyboru odpowiedniej decyzji.
Potrafi ocenić efekty rynkowe, finansowe i społeczne podejmowanych decyzji i przedsięwzięć oraz przedstawić ich merytoryczne uzasadnienie.
Potrafi samodzielnie i zespołowo przygotować analizy, diagnozy i raporty dotyczące finansów, rachunkowości, funkcjonowania organizacji, sektora i całej gospodarki.
Potrafi wykorzystać narzędzia informatyczno-komunikacyjne w swojej pracy.
Posiada umiejętność przygotowania wystąpień ustnych oraz prac pisemnych z wykorzystaniem podstawowych ujęć teoretycznych i różnych źródeł w języku polskim i angielskim.
Posługuje się językiem obcym na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz umie posługiwać się w tym języku specjalistyczną terminologią z zakresu zarządzania.
Posiada umiejętność współdziałania i pracowania w większej lub mniejszej grupie, przyjmując w zespołach różne role, wykazując przy tym przywództwo, komunikatywność, sumienność i wytrwałość.
Rozumie potrzebę uzupełniania i doskonalenia nabytej wiedzy i umiejętności, w tym na studiach drugiego stopnia.
Posiada podstawowe umiejętności badawcze, takie jak formułowanie problemów badawczych, dobór metod i narzędzi badawczych, umiejętność opracowania i prezentacji wyników w zakresie nauk o zarządzaniu.
Absolwent w zakresie kompetencji społecznych:
Potrafi dokonywać ocen krytycznych związanych z zarządzaniem finansami w organizacjach, z rachunkowością, zarządzaniem instytucjami finansowymi i strategami instytucji finansowych.
Potrafi myśleć i działać w sposób przedsiębiorczy.
Wykazuje wrażliwość na kwestie etyczne, społeczne oraz na różnice kulturowe.
Rekrutacja
Forma studiów: niestacjonarne (wieczorowe)
Czas trwania: 3 lata (6 semestrów)
Rejestracja w Internetowej Rekrutacji Kandydatów oraz wnoszenie opłaty rekrutacyjnej od 17 sierpnia do 11 września 2023 r.
Składanie dokumentów po opublikowaniu listy osób zakwalifikowanych:
I termin: 25-26 września 2023 r.
II termin (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w pierwszym terminie): 27-28 września 2023 r.
PUNKT REKRUTACYJNY JEST CZYNNY OD 6 CZERWCA 2023 r. DO 30 WRZEŚNIA 2023 r. GODZINY OTWARCIA 09:00-14:00
Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego
ul. Szturmowa 1/3, 02-678 Warszawa, Budynek C, parter
tel. 022/ 55 34 100
e-mail: rekrutacja@wz.uw.edu.pl
Dokumenty wymagane od kandydatów zakwalifikowanych na studia, będą przyjmowane w formie papierowej, w terminach podanych w systemie IRK. Szczegóły organizacji przyjmowania dokumentów zostaną przekazane kandydatom, poprzez system IRK.
Dokumenty wymagane od osób zakwalifikowanych na studia licencjackie niestacjonarne:
oryginał lub uwierzytelniony odpis świadectwa dojrzałości albo świadectwa dojrzałości i zaświadczenia o wynikach egzaminu maturalnego (w przypadku kandydatów, którzy uzyskali świadectwo dojrzałości przed 2005 r.) albo dyplomu IB albo dyplomu EB albo świadectwa dojrzałości uzyskanego za granicą, celem sporządzenia kopii i poświadczenia jej zgodności z oryginałem lub uwierzytelnionym odpisem,
ankieta osobowa zawierająca zdjęcie kandydata, wydrukowana z osobistego konta rejestracyjnego w systemie IRK i podpisana przez kandydata,
oświadczenie o zapoznaniu się z treścią wzoru umowy o odpłatności za usługi edukacyjne na Uniwersytecie Warszawskim,
podanie o wydanie Elektronicznej Legitymacji Studenckiej (ELS) wydrukowane po wprowadzeniu przez kandydata na osobiste konto rejestracyjne jego fotografii w formacie elektronicznym – w przypadku kandydatów nieposiadających ELS,
dowód uiszczenia opłaty za ELS (22 zł) – w przypadku kandydatów nieposiadających ELS (numer konta do wpłaty),
w przypadku składania dokumentów za kandydata przez osoby trzecie, należy przedstawić upoważnienie (imienne) dla osoby składającej dokument (wzór upoważnienia). UWAGA! Dokument nie upoważnia do składania podpisów w imieniu kandydata. Dokumenty wydrukowane z osobistego konta rejestracyjnego w IRK muszą być podpisane przez kandydata.
Cudzoziemcy – dodatkowo:
potwierdzenie legalizacji pobytu w przypadku cudzoziemców przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
tłumaczenie przysięgłe na język polski świadectwa maturalnego, legalizacji lub apostille (jeśli zostało sporządzone w języku obcym) albo – w przypadku tłumaczenia za granicą innego niż przysięgłe – tłumaczenie zalegalizowane w polskiej placówce dyplomatycznej (więcej informacji na ten temat),
zaświadczenie potwierdzające posiadanie wykształcenia średniego, uprawniającego do podjęcia studiów wyższych w Polsce, w przypadku jeśli świadectwo maturalne nie podlega uznaniu z mocy prawa lub na podstawie umów międzynarodowych, za dokument uprawniający do podjęcia w Polsce studiów wyższych (wydane przez właściwego Kuratora Oświaty) (więcej informacji na ten temat)
Opis postępowania kwalifikacyjnego
Próg kwalifikacji: 30 punktów
Kandydaci z nową maturą, zdawaną w latach 2005-2023
Przedmiot wymagany
Przedmiot wymagany
Przedmiot wymagany
Język polski (P)
Jeden przedmiot (M) do wyboru z:
matematyka,
informatyka,
geografia,
historia,
wiedza o społeczeństwie,
filozofia,
fizyka i astronomia/fizyka,
chemia,
biologia
Jeden język obcy (J) do wyboru z:
j. angielski,
j. francuski,
j. niemiecki,
j. hiszpański,
język włoski,
j. rosyjski,
j. portugalski,
j. szwedzki,
j. słowacki
poziom podstawowy x 0,6
albo
poziom rozszerzony x 1
poziom podstawowy x 0,6
albo
poziom rozszerzony x 1
poziom podstawowy x 0,6
albo
poziom rozszerzony x 1
(a) waga = 20%
(b) waga = 40%
(c) waga = 40%
sposób obliczania wyniku końcowego:
W = a * P + b * M + c * J
gdzie:
W – wynik końcowy kandydata; P – wynik z języka polskiego; M – wynik z przedmiotu; J – wynik z języka obcego;
Sposób obliczania wyniku końcowego:
(po uwzględnieniu przeliczników dla poszczególnych poziomów z przedmiotów maturalnych)
W = a * P + b * M + c * J
gdzie:
W – wynik końcowy kandydata; P – wynik z języka polskiego; M – wynik z przedmiotu; J – wynik z języka obcego; a, b, c – wagi
Brane są pod uwagę przedmioty maturalne na poziomie odpowiadającym poziomowi podstawowemu lub rozszerzonemu na egzaminie maturalnym (tzw. polskiej nowej maturze),
W przypadku, jeśli kandydat posiada wynik bez określenia poziomu zdanego egzaminu, wynik ten zostanie przeliczony wg wzoru:
Kandydaci z dyplomem IB, EB, maturą zagraniczną, są zobowiązani przedstawić dokument poświadczający znajomość języka polskiego co najmniej na poziomie B2.
Kandydat z dyplomem IB, EB, maturą zagraniczną, może podjąć studia, jeżeli:
ukończył roczny kurs przygotowawczy do podjęcia kształcenia w języku polskim, w jednostce wyłonionej w drodze przetargu przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA) albo uprzednio wyznaczonej przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego, co najmniej na poziomie biegłości językowej B2,
posiada certyfikat znajomości języka polskiego, potwierdzający znajomość języka polskiego co najmniej na poziomie znajomości językowej B2, wydany przez Państwową Komisję do spraw Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego,
posiada świadectwo dojrzałości lub dyplom szkoły wyższej, wydany na zakończenie kształcenia w języku polskim, w systemie edukacji Rzeczpospolitej Polskiej,
posiada na dyplomie IB lub EB wynik egzaminu z języka polskiego.
Dla kandydatów z dyplomem IB, EB, maturą zagraniczną, nie posiadających wyżej wymienionych dokumentów, odbędzie się rozmowa kwalifikacyjna sprawdzająca znajomość języka polskiego. Oceniona zostanie umiejętność czytania i rozumienia tekstu oraz umiejętność formułowania wypowiedzi w języku polskim, w oparciu o treść artykułów z części ekonomicznej dziennika „Rzeczpospolita”.
Maksymalna liczba punktów możliwa do uzyskania z rozmowy sprawdzającej znajomość języka polskiego: 5.
Liczba punktów konieczna do uznania rozmowy kwalifikacyjnej sprawdzającej znajomość języka polskiego za zdaną: 3.
Punktacja z rozmowy kwalifikacyjnej sprawdzającej znajomość języka polskiego, nie jest wliczana do punktacji końcowej.
Uwaga: Ze sprawdzianu zwolnieni są kandydaci, którzy posiadają honorowany przez Uniwersytet Warszawski dokument poświadczający znajomość języka polskiego (kliknij tutaj).
Sprawdzian kompetencji kandydata do studiowania w języku polskim odbędzie się 25 lipca 2023 r.
Maksymalną liczbę punktów możliwych do zdobycia w postępowaniu kwalifikacyjnym otrzymują:
LAUREACI i FINALIŚCI następujących olimpiad:
Olimpiady Matematycznej organizowanej przez Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji Matematycznej;
Olimpiady Informatycznej organizowanej przez Fundację Rozwoju Informatyki;
Olimpiady Geograficznej organizowanej przez Polskie Towarzystwo Geograficzne;
Olimpiady Historycznej organizowanej przez Polskie Towarzystwo Historyczne;
Olimpiady „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego” organizowanej przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku;
Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym organizowanej przez Uniwersytet Warszawski;
Olimpiady Filozoficznej organizowanej przez Polskie Towarzystwo Filozoficzne;
Olimpiady Fizycznej organizowanej przez Polskie Towarzystwo Fizyczne;
Olimpiady Chemicznej organizowanej przez Polskie Towarzystwo Chemiczne;
Olimpiady Biologicznej organizowanej przez Polskie Towarzystwo Przyrodników;
Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Angielskiego organizowanej przez Wyższą Szkołę Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego;
Olimpiady Języka Francuskiego organizowanej przez PROF-EUROPE Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Francuskiego w Polsce;
Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Niemieckiego organizowanej przez Wyższą Szkołę Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego;
Olimpiady Języka Rosyjskiego organizowanej przez Uniwersytet Warszawski.
Zasady kwalifikacji na studia w trybie przeniesienia (rekrutacja w tym trybie dotyczy wyłącznie kandydatów studiujących w uczelniach innych, niż UW)
Studenci innych uczelni, starający się o przyjęcie na studia, na Wydziale Zarządzania UW, na zasadzie przeniesienia, muszą mieć zaliczony co najmniej pierwszy rok studiów stacjonarnych, na kierunku Finanse, Rachunkowość, Ekonomia,
W trakcie postępowania kwalifikacyjnego zostanie sporządzona lista rankingowa obejmująca osoby z najwyższą średnią z toku studiów,
Studenci przyjęci na Wydział Zarządzania będą zobowiązani do uzupełnienia różnic programowych,
Studenci chcący podjąć studia w trybie przeniesienia, powinni zarejestrować się w systemie IRK i wgrać do sytemu następujące dokumenty:
zaświadczenie o ukończeniu co najmniej 1. roku studiów w roku akademickim 2022/23, w uczelni innej niż UW,
kartę przebiegu studiów,
zaświadczenie o wysokości średniej z ocen, z dotychczasowego toku studiów,
dokument potwierdzający rozliczenie Studenta z poprzednią uczelnią.
Postępowanie rekrutacyjne kandydatów na studia, w trybie przeniesienia z innej uczelni:
Wgranie do systemu IRK wymaganych w rekrutacji, następujących dokumentów:
zaświadczenie o ukończeniu co najmniej 1. roku studiów w roku akademickim 2022/23, w uczelni innej niż UW,
karta przebiegu studiów,
zaświadczenie o wysokości średniej z ocen, z dotychczasowego toku studiów,
dokument potwierdzający rozliczenie Studenta z poprzednią uczelnią.
3. Sprawdzenie wyników rekrutacji oraz przeczytanie komunikatów od Komisji Rekrutacyjnej WZ UW, znajdujących się na indywidualnym koncie kandydata w systemie IRK.
4. Złożenie kompletu wymaganych dokumentów w dziekanacie studiów. Wymagane dokumenty to:
zaświadczenie o ukończeniu co najmniej 1. roku studiów w roku akademickim 2022/23, w uczelni innej niż UW,
karta przebiegu studiów,
zaświadczenie o wysokości średniej z ocen, z dotychczasowego toku studiów,
dokument potwierdzający rozliczenie Studenta z poprzednią uczelnią,
oryginał lub uwierzytelniony odpis świadectwa dojrzałości albo świadectwa dojrzałości i zaświadczenia o wynikach egzaminu maturalnego (w przypadku kandydatów, którzy uzyskali świadectwo dojrzałości przed 2005 r.) albo dyplomu IB albo dyplomu EB albo świadectwa dojrzałości uzyskanego za granicą, celem sporządzenia kopii i poświadczenia jej zgodności z oryginałem lub uwierzytelnionym odpisem,
ankieta osobowa zawierająca zdjęcie kandydata, wydrukowana z osobistego konta rejestracyjnego w systemie IRK i podpisana przez kandydata,
oświadczenie o zapoznaniu się z treścią wzoru umowy o odpłatności za usługi edukacyjne na Uniwersytecie Warszawskim,
podanie o wydanie Elektronicznej Legitymacji Studenckiej (ELS), wydrukowane po wprowadzeniu przez kandydata na osobiste konto rejestracyjne jego fotografii w formacie elektronicznym. UWAGA:fotografia musi być wprowadzona do systemu IRK w odpowiednim formacie – wymogi publikowane są w systemie IRK. Zdjęcie musi być następnie zaakceptowane przez Komisję Rekrutacyjną, prosimy więc o wgrywanie zdjęć do systemu jak najszybciej. Zdjęcia nie spełniające warunków podanych w systemie IRK będą odrzucane a wydruk dokumentów przez kandydata, nie będzie możliwy.
w przypadku składania dokumentów za kandydata przez osoby trzecie, należy przedstawić upoważnienie (imienne) dla osoby składającej dokumenty (wzór upoważnienia). UWAGA! Dokument nie upoważnia do składania podpisów w imieniu kandydata. Dokumenty wydrukowane z osobistego konta rejestracyjnego w IRK muszą być podpisane osobiście, przez kandydata.
UWAGA: opłaty za studia w roku akademickim 2023/2024
Opłaty za studia zaoczne (za rok studiów)
Płatność jednorazowa
Płatność w dwóch ratach
Płatność w czterech ratach
9 900 zł
5 200 zł
5 200 zł
2 700 zł
2 700 zł
2 700 zł
2 700 zł
Wpłata czesnego jest wnoszona na indywidualny nr konta bankowego, nadany w Uniwersyteckim Systemie Obsługi Studiów (USOS).
Indywidualny nr konta bankowego jest udostępniany w chwili przyjęcia kandydata na studia na Wydziale Zarządzania UW, na stronie internetowej: https://usosweb.uw.edu.pl
Tytuł wpłaty: czesne zastudia, imię i nazwisko studenta, rok studiów, Zarządzanie finansami i rachunkowość, licencjat, wieczorowe.
Obejrzyj tutoriale i aplikuj na studia z łatwością!
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z filmami rekrutacyjnymi, jak należy przejść rekrutację krok po kroku, przygotowanymi przez Biuro ds. Rekrutacji UW. Przedstawiamy 4 tutoriale, które w prosty i czytelny sposób omawiają ścieżkę rekrutacji na studia – od założenia konta w systemie Internetowej Rekrutacji Kandydatów UW po złożenie wymaganych dokumentów.
Internetowa rekrutacja krok po kroku
In Polish to candidates from abroad (w języku polskim do kandydatów z zagranicy):
In English to candidates from abroad (w języku angielskim do kandydatów z zagranicy):