Przywództwo promujące zdrowie:
Uwarunkowania, praktyka, skutki

Finansowanie: Narodowe Centrum Nauki
Okres realizacji grantu: 27.06.2023 -26.06.2025

Liderzy jako przedstawiciele podmiotu gospodarczego, są odpowiedzialni za budowanie i utrzymywanie relacji z różnymi grupami interesariuszy, a w czasach kryzysu oczekuje się od nich wprowadzenia fundamentalnych zmian w organizacji, które miałyby pozytywny wpływ na zdobywanie wiedzy i zaangażowanie pracowników w opracowywanie rozwiązań istniejących problemów.

Głównym celem pracy jest zbadanie, scharakteryzowanie i analiza przywództwa promującego zdrowie, w tym czynników warunkujących wdrożenie i ocena takiego przywództwa w przedsiębiorstwach usług profesjonalnych. Aby dogłębnie zbadać przywództwo promujące zdrowie, postawiono trzy główne pytania badawcze:

jak zmaksymalizować potencjał przywództwa promującego zdrowie w przedsiębiorstwach usług profesjonalnych?
jakie są i jak minimalizować negatywne skutki źle rozumianych zachowań prozdrowotnych?
jak wykorzystać optymalny potencjał pracowników promujących zdrowe miejsce pracy?

Cele szczegółowe projektu obejmują:

  1. przegląd istniejących konstruktów przywództwa promującego zdrowie i kultury organizacyjnej przedsiębiorstw usług profesjonalnych w odniesieniu do zdrowia pracowników.
  2. analizę mierników przywództwa promującego zdrowie w celu wyboru i dostosowania najlepszych z nich do specyfiki warunków przedsiębiorstw usług profesjonalnych.
  3. opis i analizę różnych poglądów na temat przywództwa promującego zdrowie wśród menedżerów i podwładnych zaangażowanych w promocję zdrowia w miejscu pracy w przedsiębiorstwach usług profesjonalnych.
  4. opis i analizę doświadczeń programu szkoleniowego dla liderów w zakresie rozwoju przywództwa promującego zdrowie w przedsiębiorstw usług profesjonalnych.

Aby dogłębnie zbadać badany problem, zgłębić naturę doświadczeń badanych oraz wydobyć cenne spostrzeżenia i rekomendacje, przyjęto podejście oparte na metodzie mieszanej. Badanie ma charakter dwufazowy.

czerwiec 27, 2023

I etap

Przeprowadzone zostaną badania jakościowe skierowane do pracowników dużych przedsiębiorstw usług profesjonalnych działających w Polsce. W wywiadach pogłębionych zbierane będą indywidualne opinie i przekonania. Wywiady indywidualne replikowane po 6 miesiącach z tymi samymi rozmówcami mają na celu uchwycenie dynamiki, jaka zachodzi podczas praktyk prozdrowotnych, w tym potencjalnego rozwoju kompetencji przywódczych w tym obszarze czy ewentualnych zmian w postawach pracowników zyskujących większą świadomość wpływu takich praktyk.

czerwiec 27, 2023
czerwiec 1, 2024

II etap

Przeprowadzone zostanie badanie ilościowe, które pozwoli na weryfikację hipotez i dokonanie porównań pomiędzy grupami pracowniczymi w ramach przedsiębiorstw usług profesjonalnych. Badanie przyczyni się do poszerzenia wiedzy w zakresie nauk o zarządzaniu i jakości na temat procesów kształtowania skutecznych zdrowych liderów na różnych stanowiskach i szczeblach organizacji, inteligentnych kulturowo i społecznie, którzy mają realny wpływ na kierunek rozwoju organizacji. Obejmowałaby ona również eksplorację antecedencji tego procesu, a także badanie implikacji przywództwa promującego zdrowie.

czerwiec 1, 2024

W rezultacie można określić sposoby wprowadzania skutecznych liderów promujących zdrowie oraz oczekiwania dotyczące współtworzenia środowiska pracy promującego dobrostan, a także wyprowadzić z badań pewne wytyczne dla projektowania polityki w kierunku rozwoju przywództwa.